
5 - Textiltáska pontozása
Ha kacérkodtál már a gondolattal, hogy lehetne pontozott textiltáskád (vagy pólód, terítőd stb...), akkor ez a blogbejegyzés neked szól.
Biztos vagyok benne, hogy te is kacérkodtál már a gondolattal, hogyan lehetne pontozott textiltáskád (vagy pólód, terítőd stb...).
A textilek pontozása másfajta kihívást jelent, mint ahogy azt megszokhattad feszített vászonra, falapra, kőre, vagy bármilyen stabil alapra történő festés esetén. Először is a textil mozog, csúszkál, és könnyen felemelkedik, amikor a pontozót is emeled. Ezért mielőtt nekiállnál, mindenképpen feszítsd ki óvatosan úgy, hogy ne nyúljon meg, ill. tegyél alá valamit, ami megakadályozza, hogy a festékkel átitatódott anyag összeragadjon az alatta lévő réteggel, vagy mindent összemaszatoljon. A videóban egy kartondarabot vontam be folpack-kal erre a célja.
A textilfesték másképp viselkedik az anyagon, mint az akril. Másképp terül, ill. ha túl híg, akkor szétfolyik. Mindenképpen ügyelj arra, hogy kellő távolságban legyenek egymáshoz képest a pöttyök, megakadályozva így az összefolyást. Pici pontokkal is próbálkoztam, de nem lettek szabályosak, és emiatt rontották az összhatást.
Javaslom, hogy mielőtt nekiállnál a főalkotásnak, egy próbadarabon gyakorolj, és figyeld meg, hogyan viselkedik a festék, és az anyag.
A textilfesték teljes száradás (min. egy nap) után egy átvasalással rögzíthető. Ezután kézmeleg vízben moshatóvá válik. A gyártó nem ír ennél több tanácsot, de ami nálam működik, az az, hogy először a hátoldalt vasalom át, majd egy ruhán keresztül a színén is.