
36 - Szekrény felújítás viaszpasztával
A viaszpaszta egy igazi varázseszköz lehet a kezünkben. Nemcsak szekrény felújításra jó, de igazán különleges alapot is készíthetünk vele a pontozott mandaláinkhoz.
A videóban megmutatom lépésről lépésre, hogy hogyan tudod ezt a fajta alapot elkészíteni, a 3D stencilezéssel együtt:
A felújítás menete:
1. Végy egy bútordarabot,
...amit meguntál, vagy úgy jártál vele, mint én - nem passzol már a színe a lakáshoz.
2. Készítsd elő a felületet
Ez a fiókos szekrény korábban krétafestékkel volt festve. A krétafesték egy kevésbé kemény felület. Jól csiszolható és jól tapad rá az akrilfesték is. Ezért most csak átcsiszoltam a felületet, ahol sérülés (festék lepattanás) volt, ott egyenletesre csiszoltam.
Ha laminált bútorlapod van, akkor mindenképpen javaslom a tapadóhíd alkalmazását festés előtt. A tapadóhíd, ahogy a nevében is benne van, egy olyan felületet képez a bútorlap és a festék között, ami megakadályozza a későbbi leválást.
Az én esetemben most nem volt rá szükség.
3. Jöhet a stencilezés
A portalanított felületre ragaszd fel a kiválasztott stencilt.
TIPP! A képeken és a videóban látszó stencil sarkait levágtam, hogy könnyebben illeszthető legyen (ne vegyen el túl nagy felületet). A maradék műanyag lapok tökéletesen megfelelnek a gélpaszta felvitelére.
A 3D felület kialakításához olyan anyagra van szükség, ami könnyen kenhető, de nem folyik szét. Ilyen pl. a gélpaszta, vagy az un. heavy body gel. Ezek rugalmas, de kemény, nem sérülékeny felületet adnak.
A gélpaszta felvitele után azonnal szedd le a stencilt és mosd le.
4. Alapozó festékréteg felvitele
A gélpaszta teljes száradása után (én egy teljes napot vártam vele) a bútor előlapjait lefestettem két rétegben fekete akrilfesékkel.
A fekete alapozás a chameleon viaszpasztához szükséges. A fekete szín emeli ki legjobban a chameleon viaszpaszta színét.
5. Viaszpasztázás
A festékréteg teljes száradása után jöhet a viaszpaszta. Első rétegben a zöld chameleon viaszpasztát használtam. Szivacsecsettel, vízszintes mozdulatokkal vittem fel a felületre. Majd utána rögtön a kék chameleon viaszpasztával folytattam. A két szín együtt egy gyönyörű, türkiz hatást eredményez.
Figyelem! A viaszpasztát mindig jól szellőző helyiségben használd, különben könnyen fejfájást okoznak a felszabaduló intenzív szagú illóanyagok. A viaszpaszta narancsolajat tartalmaz, ami kifejezetten kellemes illat. Én imádom. De szellőztetni még kell. :)
Az elkészült alap önmagában is megállja a helyét, de természetesen tovább díszíthető pontozással. Ehhez érdemes néhány napot/akár hetet várni, hogy a viaszpaszta teljesen kikeményedjen.
Ezt a technikát alkalmazhatod akár feszített vászonra is.
Ha van több ugyanolyan stenciled, akkor gyorsabban halad a 3D minta elkészítése. Én itt egy stencilt használtam, így az ismétlődő stencilezés-mosás-szárítás folyamat picit meghosszabította az alap elkészítését.
Utána már itt is ugyanaz volt a menet. Kapott két réteg fekete alapot, majd zöld és kék chameleon viaszpasztát kentem rá.
Felhasznált anyagok: